Vyrovnanosť dole aj hore, bývalé i budúce hviezdy. Päť pozitív jesene v druhej lige

Druhá futbalová liga má za sebou takmer skompletizovaný kalendár jesennej časti sezóny 2019/2020. Čaká nás už iba dohrávka zápasu medzi Podbrezovou a B-tímom Ružomberka (24. novembra), čo ale znamená, že nadišiel čas bilancovať. V redakcii webu ProFutbal.sk sme si sadli za jeden stôl a rozprávali sa o tom, čo nás na jeseň potešilo, prekvapilo i sklamalo. Prinášame preto päť pozitív v rámci druhej najvyššej súťaže na Slovensku.

1. Vyrovnanosť na všetkých frontoch

Akonáhle padne za jeseň v rámci všetkých odohraných stretnutí 408 gólov a pohľad na tabuľku hovorí o dráme, ide o jeden z najkrajších pohľadov pre fanúšika. Líder súťaže z Banskej Bystrice (38 bodov) má rovnakú bilanciu výhier, remíz a prehier ako druhá Dubnica (12-2-3), pričom štvrtý Poprad zaostáva len o sedem bodov. Ešte vyrovnanejší je stred tabuľky, v ktorom jedenáste Komárno (20 b.) stráca len šesť bodov na šiesty Liptovský Mikuláš. V zóne zostupu sa aktuálne pohybujú Šamorín (18 b.), Petržalka (17 b.), Slovan B (14 b.) a Trebišov (12 b.). Všetky štyri tímy však v závere jesene nazbierali body aj proti favorizovaným súperom a nie sú ďaleko od stredu tabuľky. Vyzerá to tak, že na jar sa dočkáme veľkých a vyrovnaných bojov na všetkých frontoch. Druhá liga sľubuje najväčšiu drámu za ostatné sezóny.


2. Progres bývalých ligistov z Dubnice či Banskej Bystrice

Obidvaja lídri súťaže si v nie až tak dávnej minulosti zahrali najvyššiu slovenskú ligu. A majú najbližšie k tomu, aby sa do nej vrátili. Už na jar predošlej sezóny ukazovali veľký progres a víťazné šnúry vyšvihli Banskú Bystricu aj Dubnicu nad Váhom na šieste, resp. siedme miesto. Vo výbornej fazóne pokračujú aj naďalej. Prezentujú sa najlepšími útokmi v súťaži (40, resp. 38 gólov) a už spomenutou rovnakou zápasovou bilanciou. Ich vzájomný duel skončil taktiež remízou 3:3, a hoci nie sú tieto dva tímy jedinými adeptmi na postup do FL, očakáva sa, že zvedú ten najintenzívnejší boj o veľký návrat medzi elitu. Vyvážené kádre, neustály progres i kvalitní tréneri Stanislav Varga a Peter Gergely môžu byť faktory, ktoré jeden z týchto tímov (alebo obidva) dostanú medzi najlepších.

Banská Bystrica - Dubnica
Banská Bystrica a Dubnica budú najväčší favoriti na postup. (foto: Lukáš Urbašík)

3. Viacero strelcov na čele

Spomedzi zakončovateľov kraľuje II. lige skúsený Čech Roman Haša v drese Skalice. Na konte má už 14 presných zásahov a načrtá sa otázka, či si nezaslúži hrať Fortuna ligu. Na chrbát mu ale intenzívne dýcha dvojica mladíkov Róbert Polievka z Banskej Bystrice a Ladislav Almási z Petržalky. Obidvaja sa trafili do bránky súpera 11-krát a ukazujú svoj talent aj v rámci technických zručností. Góly budú na ich konto pribúdať aj naďalej. Samozrejme, ak počas zimy nezmenia svojho zamestnávateľa. Príjemným objavom je aj Žilinčan Dawid Kurminowski s deviatimi gólmi či Martin Rymarenko zo Šamorína, ktorý ich nasúkal už osem. Kto z nich si uchmatne korunu pre kráľa strelcov?

Róbert Polievka radosť
Róbert Polievka patrí medzi najlepších kanonierov súťaže. (foto: Lukáš Urbašík)

4. Budúci reprezentanti?

Aj tréner futbalového výberu SR do 21 rokov Adrián Guľa viackrát zdôraznil, že v druhej lige by sa mohli nájsť viacerí hráči, ktorí si jedného dňa budú obliekať reprezentačný dres. Ide napríklad o spomenutého Almásiho, ktorý je už pravidelne súčasťou jeho výberu, ale i Rymarenka, ktorý je v širšom portfóliu. Okrem nich môžeme spomenúť petržalského gólmana Frederika Valacha, ktorého progres zastavilo až nešťastné zranenie zo zápasu s Liptovským Mikulášom. V bránke zaujal aj lapač z Ružomberka Ivan Krajčírik. Zaujať môžu v budúcnosti mladí Podbrezovčania Jozef Špyrka či Roland Galčík i líder zálohy "béčka" Slovana Denis Potoma. V Košiciach sa vo výbornom svetle ukazuje 19-ročný obranca Gergely Tumma, v Poprade zase dvojica Tibor Slebodník - Matej Grešák. Do reprezentácie sa zo žilinského "béčka" predierajú hore taktiež Adam Kopas, Vladimír Majdan i Dávid Ďuriš, ale i gólman Samuel Petráš ktorí už čoraz častejšie nastupujú aj vo Fortuna lige.

Martin Rymarenko
Aj Martin Rymarenko môže patriť k budúcim reprezentantom Slovenska. (foto: stksamorin.sk/Tibor Őry)

5. Odovzdávatelia skúseností

Za piate pozitívum II. ligy sme vybrali mená skúsených futbalistov, ktorí v kluboch odovzdávajú nazbieranú prax svojim mladším kolegom a aj spomenutým možno budúcim reprezentantom. Spomenúť môžeme brankársko-ofenzívne duo Ľuboš Kamenár - Juraj Piroska z Petržalky. Brankár Gejza Pulen sa usadil v Košiciach, bývalý obranca Slavie Praha Róbert Cicman zase vypomáha defenzíve Slavoja Trebišov. Do Komárna nedávno prišiel bývalý reprezentačný zadák Kornel Saláta. Niekdajší slovanista Marek Kuzma je univerzálnym lídrom Dubnice. Štefan Zošák je neodmysliteľnou súčasťou Popradu, Blažej Vaščák zase Banskej Bystrice. Podbrezovčanom na začiatku sezóny intenzívne na trávniku vypomáhal Miroslav Viazanko, ktorý už oficiálne ukončil kariéru. Mladí majú istotu v tom, že si majú z koho brať príklad.

Róbert Cicman
Róbert Cicman v pozícii odovzdávateľa skúseností. (foto: jäzva)

Zdroj: profutbal.sk