Vyjadrenie Asociácie klubov II.futbalovej ligy k aktuálnej druholigovej situácii

Hoci sa sezóna 2021/2022 skončila vo všetkých hraných súťažiach a úrovniach slovenského futbalu a ten by si mal dožičiť krátku prestávku, Asociácia klubov II.futbalovej ligy považuje za dôležité reagovať na dianie na slovenskej klubovej scéne v uplynulých týždňoch.
            
S veľkým potešením sme vnímali fakt, že až tri kluby z nášho druholigového pelotónu si vybojovali účasť v najvyššej súťaži pre novú sezónu 2022/2023. Vzhľadom na dlhoročnú spoluprácu na športovej aj funkcionárskej úrovni so zástupcami klubov FK Železiarne Podbrezová, MFK Dukla Banská Bystrica a MFK Skalica sme presvedčení, že budú pre najvyššiu súťaž prínosom, nielen na ihrisku, ale posunú kvalitu súťaže aj na funkcionárskej úrovni. Druhá liga s ich odchodom stráca troch výrazných hráčov, na druhej strane však do súťaže prichádzajú takisto kvalitne organizované kluby, či už zostupujúci z Fortuna ligy, alebo postupujúce z tretích líg, ktoré prispejú k napredovaniu II.futbalovej ligy.  
         

Čo však neprispieva k jej napredovaniu je aktuálna situácia na úrovni vytvorenia podmienok pre kluby, snažiace sa o rozvoj futbalu a pôsobenie v dvoch profesionálnych súťažiach, ktoré na Slovensku máme. S veľkým zármutkom sme prijali oficiálnu správu o neprihlásení sa FC Rohožník do novej sezóny 2FL, hoci im, ako vypadávajúcemu tímu, bola táto možnosť ponúknutá. FC Rohožník od svojho historického postupu do 2FL vyvinul obrovské úsilie, aby sa, nielen zaradil, ale posunul druholigové fungovanie ďalej, za čo patrí vedeniu a celému klubu pochvala. Jedným dychom ale musíme dodať, že rozhodnutie FC Rohožník nie je pre Asociáciu klubov II.futbalovej ligy prekvapením, ani ojedinelým javom. Hrozí, že ani ďalšie kluby neprejavia záujem o účinkovanie v druhej lige, rovnako, ako pred dvoma rokmi, keď sa na poslednú chvíľu neprihlásil MFK Ružomberok B či pred rokom, keď o postup neprejavili záujem víťazi tretích líg.
                 
Roky sa snažíme v interných diskusiách upozorňovať Slovenský futbalový zväz na to, že kluby nemajú vytvorené podmienky na to, aby sa koncepčne a dlhodobo rozvíjal profesionálny futbal. Aj tento rok, po uvoľnení pandemických výnimiek, sa opäť sprísnili požiadavky kladené na infraštruktúru, či už hovoríme o nutnosti rozšírenia vnútorných priestorov kabín, alebo o predpísanej kapacite 1.000 miest na sedenie, hoci návštevnosť súťaže dlhodobo takéto čísla nedosahuje. To sa v spojení s aktuálnou ekonomickou situáciou, nielen v športe, podpisuje pod nemožnosť zvládnutia druholigových požiadaviek aj pre kluby, ktoré na to hráčsku či organizačnú kapacitu majú.

                
Asociácia klubov 2FL dlhodobo volá po odľahčení náročnosti pôsobenia v druhej najvyššej futbalovej súťaži a svojou činnosťou sa snaží o aktívnu pomoc klubom, pôsobiacim na profesionálnej úrovni. Avšak udalosti z uplynulých týždňov, v ktorých sme videli neudelenie licencie dvom klubom z najvyššej súťaži, boj ďalších o to, aby mohli svoje zápasy hrávať na svojich štadiónoch, ktoré len v maličkostiach nezodpovedajú predstavám licenčných požiadaviek, rozhodnutie FC Rohožník či aktuálny problém so zabezpečením 16-členného druholigového pelotónu, nasvedčujú tomu, že také podmienky v slovenskom futbale vytvorené nie sú. Aj v tejto súvislosti je dôležitým faktorom najmä to, že druholigová súťaž stále nemá titulárneho partnera, hoci jej fanúšikovský potenciál, s ohľadom na počet obyvateľov v spádových oblastiach jednotlivých klubov, ale aj na zvýšený záujem o súťaž, ktorý ako Asociácia evidujeme v ostatných dvoch-troch rokoch, je obrovský.  

            
Čelíme kríze, v ktorej sa kluby, ako aktéri jednotlivých súťaží a poskytovatelia priestoru pre športové aktivity mládeže či seniorských kategórií, nemôžu snažiť o napĺňanie svojich športových ambícií. Profesionálny futbal sa stáva niečím nedosiahnuteľným, čo má v konečnom dôsledku efekt na celé fungovanie slovenského futbalového hnutia, od mládežníckeho a amatérskeho futbalu až po reprezentačnú úroveň, čo sledujeme aj v uplynulých týždňoch. V rámci Asociácie klubov II.futbalovej ligy preto aj naďalej budeme volať po lepšom nastavení podmienok pre fungovanie profesionálnych futbalových klubov, aby sa situácia z tejto sezóny, v ktorej sme boli svedkami neprehľadného a nepredvídateľného diania na klubovej úrovni dokonca až troch najvyšších súťaží, už nemusela v budúcnosti opakovať.
             
Zdroj:druhaliga.sk