Vitajte v 2.lige

Oslavy vypukli na štadióne, pokračovali v reštaurácii šéfa klubu.

PREŠOV. Už pred zápasom bolo vo vzduchu cítiť postupovú atmosféru. Futbalisti 1. FC Tatran Prešov vyhrali z dvanástich stretnutí jarnej časti III. ligy Východ desať. V ďalších dvoch remizovali.

K definitíve potrebovali zvládnuť posledný krok, a to vyhrať doma nad Spišským Podhradím. Tomu patrilo v tabuľke 12. miesto. Mala to byť formalita, ale favorit dosť dlho držal v strehu seba i svojich fanúšikov.

V prvom polčase Prešovčania, napriek viacerým sľubným príležitostiam, neskórovali ani raz.

 

Navrátilec Pribula: Neskutočné pocity

Skóre otvorili v 51. minúte. Presadil sa stredopoliar Kamil Karaš.

„Spadol nám kameň zo srdca. Po prvom góle sme sa viac uvoľnili a predviedli pekné akcie. Po druhom to už išlo,“ konštatoval skúsený stredopoliar.

Druhý presný zásah pridal v 72. min striedajúci Vladimír Pyda. V záverečnej desaťminútovke prikrášlili výsledok znova Karaš a svojim jubilejným štyridsiatym gólom topkanonier súťaže Jozef Dolný.

V poslednej minúte skorigoval z penalty stav na konečných 4:1 hosťujúci Vladyslav Skala.

„V prvom polčase sme mali šance, ale trápili sme sa v koncovke. Sú aj také zápasy. Po prestávke sme to prelomili,“ vravel krídelník Martin Pribula, ktorý viedol mužstvo s kapitánskou páskou. Po hodine hry ju pri odchode z ihriska prenechal Dolnému.

Už 36-ročný prešovský odchovanec, ktorý má bohaté ligové skúsenosti a hrával aj v Česku a Poľsku sa do materského klubu vrátil po vyše ôsmich rokoch.

„Sú to neskutočné pocity. Keď sme sem prišli na začiatku sezóny, nikto z nás nevedel, do čoho ideme. V priebehu roka sa spravilo kusisko roboty. Je to obrovský rozdiel,“ porovnal Pribula.

„Je jedno, či je to tretia liga, druhá alebo prvá. Každý úspech si treba vážiť,“ poznamenal.

 

Na začiatku boli radi, že vôbec hrajú

Bohaté skúsenosti s najvyššími súťažami má aj Karaš.

„Každý postup je krásny. Mne sa to pred troma rokmi podarilo s Košicami, teraz takisto. Radím to určite vysoko. Čakajú nás ešte dva zápasy, potom asi budú väčšie oslavy,“ vravel kmeňový hráč FC Košice, odkiaľ je v Prešove na hosťovaní do konca sezóny.  

„V lete hrozilo, že sa klub neprihlási do súťaže. V čase, keď som prišiel ja, to už začínalo trošku fungovať. Vedenie spolu so sponzormi robí maximum, Prešov ide krok za krokom dopredu. Je to tradičný klub, ktorý si zaslúži hrať dôstojnú rolu vo vyššej súťaži,“ tvrdil Karaš, ktorý ešte nepozná svoju futbalovú budúcnosť.

„Väčšine nám končia zmluvy. Budeme sa o tom rozprávať,“ načrtol.

 

„Dokázali sme malý zázrak. Na začiatku sme boli radi, že vôbec hráme tretiu ligu. Mužstvo sme dali dohromady a nakoniec bol z toho postup,“ hovoril šťastný asistent trénera Róbert Petruš.

Ten pri mnohých povinnostiach hlavného trénera Stanislava Šestáka mal na starosti tréningový proces.

„Pred rokom som s Raslavicami postúpil zo štvrtej ligy, teraz z tretej do druhej. Navyše s Tatranom. Som Prešovčan a viesť mužstvo bola pre mňa veľká česť,“ netajil. 

 

„Verím, že sa klub naštartoval tým správnym smerom. Bolo by dobré, ak by kompetentní priložili ruku k dielu a zabezpečili mu dôstojný štadión. Aby mohol hrávať domáce zápasy v Prešove a nie kade-tade,“ vyhlásil Petruš.

Narážal na vlečúci sa a niekoľkokrát odložený proces výstavby futbalového štadióna. Tú zabezpečuje spoločnosť Futbal Tatran aréna, ktorú založilo mesto a samosprávny kraj.

 

Dva dni voľna a povolené všetko

Prvotné oslavy prešovského postupu vypukli bezprostredne po záverečnom hvizde. Nezostalo to len pri tom. Hráči s realizačným tímom sa zo štadióna presúvali do reštaurácie, ktorú vlastní šéf Tatrana Ľuboš Micheľ.

„Chlapci majú dovolené prakticky všetko,“ usmial sa tréner Petruš a vážnejšie dodal: „Dostanú dva dni voľna. V utorok sa zídeme na tréningu a pripravíme sa na zápas so Sobrancami.“

Stretnutie posledného kola si Prešovčania predohrajú už najbližšiu stredu. O tri dni neskôr ukončia sezónu duelom v Giraltovciach.

„Keď sme sa minulé leto dostali ku klubu, ani v najoptimistickejších snoch som nedúfal, že postúpime do druhej ligy. Chcem poďakovať chlapcom, ktorí sa zomkli. Napriek vtedy ešte nejasnej situácii utvorili kolektív, ktorý kráčal od zápasu k zápasu,“ hodnotil Micheľ.

„Jeseň bola náročná, trocha nám chýbala herná kvalita. V zime sme sa posilnili a na jar ťaháme sériu bez prehry. Verím, že to tak zostane až do konca ročníka,“ podotkol.
 

Káder plánujú posilniť

Letná prestávka medzi sezónami je pre postupujúce tímy z tretej ligy mimoriadne krátka. Prešovskí funkcionári už myslia dopredu.

„Je to trocha predčasné, ale nie je tajomstvom, že novým trénerom bude Marek Petruš. Jeho bratovi Róbertovi patrí poďakovanie za prácu, ktorú odviedol,“ uviedol Micheľ.

„Káder budeme musieť bezpochyby posilniť, pretože druhá liga je podstatne náročnejšia, rýchlejšia a agresívnejšia súťaž. Už dnešným dňom si musíme vyhrnúť rukávy a ísť plnou parou vpred,“ doplnil bývalý medzinárodný rozhodca FIFA a vrcholový funkcionár Šachtaru Doneck i PAOK-u Solún.

 

Mladík v bráne zaujal odborníkov

„Z našej strany to bol solídny výkon. Nastúpili sme bez troch stopérov, Gallovič bol na vodáckom kurze. V prvom polčase sme domácich potrápili, boli sme s ním nadmieru spokojní. V druhom rozhodli skúsenosti a naše drobné chybičky. Prešov vyhral zaslúžene a gratulujeme mu k postupu,“ povedal predseda MŠK Spišské Podhradie Jozef Komara.

Aj v tíme hostí bol jeden z hrdinov duelu. Možno úplne najväčší. Nie však postavou, ale výkonom. Len 19-ročný nevysoký brankár Tomáš Oravec predviedol viacero bravúrnych zákrokov a uchránil svoj tím od oveľa vyššej prehry.

„Je to mladý brankár, ktorý sa v tomto prípade nezľakol svojej šance. Podal solídny výkon, chválili ho aj odborníci, ktorí boli prítomní na zápase. Dobre zahrali aj Cehuľa či Ferenc. Za prvý polčas si zaslúžia pochvalu všetci,“ priznal Komara.

Spišiaci odohrajú posledné dva zápasy na domácej pôde. Súperov budú mať poriadne zdatných – TU Košice a Vranov.

„Z posledných štyroch zápasov (pred súbojom s Prešovom podľahlo mužstvo doma Lipanom 1:3, pozn. red.) sme si dali cieľ získať tri body. Takže máme čo robiť. V tabuľke chceme skončiť čo najvyššie,“ dodal predseda klubu.

Kým na jeseň získalo mužstvo spod Spišského hradu len šesť bodov, aktuálne ich má na konte už 26.