Výkonnostný strop hráčov zatiaľ nepoznáme, hovorí majiteľ....

Výkyvom formy sa nevyhneme ani v druhej lige, konštatuje majiteľ klubu FK Dubnica Peter Švec, vďaka ktorého nemalému prispeniu sa klub z Považia vracia na celorepublikovú scénu.
    

Po prechode Borčíc do Považskej Bystrice ste prišli o najvážnejšieho konkurenta v boji o prvú priečku. Bol postup jednoznačným cieľom?

Po jeseni sme skončili za Borčicami s jednobodovou stratou. Po zime sme chceli zostať na podobnej vlne. Borčičania mierne ustúpili z pôvodných pozícii. Aj tak ich kvalita zostala na vysokej úrovni, čo potvrdili druhým miesto.

Káder sme posilnili o Beňa z Nové Mesto nad Váhom. Má už ligové skúsenosti z Myjavy a mladučkého Bučeka z Púchova. Obaja majú parametre na to, aby boli dobrými futbalistami. Viac priestoru dostali dorastenci. Káder sme doplnili správe a dve kolá pred koncom s desaťbodovým náskokom potvrdili postup.

V jarných odvetách ste prehrali jediný zápas. Zažili ste chvíle, kedy vám bolo ťažko?

Dramatické stretnutie sa odohralo v Galante. Mužstvo bolo dobre pripravené, ale domáci tím podal výborný výkon. Súper si zaslúžil pochvalu. Napokon sme uhrali bezgólovú remízu.

Nepríjemný bol zápas v domácom prostredí proti Borčiciam (0:2), kedy už mali chlapci pripravenú postupovú oslavu so všetkým, čo k tomu patrí. Hostia strelili dva krásne góly spoza šestnástky. My sme mohli hrať aj do noci a bránu by sme netrafili. Podobný herný kŕč sme dostali iba jediný raz.

Ani nasledujúce stretnutie v Prievidzi nebolo ideálne. Chlapci boli pod veľkým tlakom.

Riešili ste v tých chvíľach konzultácie s mentálnym koučom?

Nie. Máme profesionálny tím trénerov, či už sa jedná o hlavného Jakuša alebo kondičného. Obaja hráčov veľmi dobre poznajú. Dlhodobo ich vedú.

Kabína je veľmi mladá. Ani v druhej lige sa nevyhneme výkyvom formy. Skúsenosti získavame postupne. Ťažko môžeme od devätnásťročného futbalistu očakávať, že bude na tom rovnako ako hráči pred tridsiatkou.

Darí sa vám plynulý prechod dorastencov medzi mužov?

Máme dobre nastavený systém. Najlepší dorastenci sa pripravujú spolu so seniormi. Ich príchod do kabíny prvého tímu preto nie je vôbec problematický. Chalani sa dobre poznajú a rešpektujú. A hlavne, máme mladý kolektív. Keď do neho prídu chlapci vo veku devätnásť rokov, nie je medzi nimi a základom kádra výrazný vekový rozdiel.

Teší ma, že máme v tíme hráčov ako Roman Častulín, Ľubo Horecký, Denis Švec a kapitán Matej Jakúbek. Prinášajú do kabíny rozvahu.

A nemožno zabudnúť na to, že je v nej vždy dobrá nálada. Futbal má byť o zábave a úsmeve, nie o strese z výsledku.

V 34 zápasoch ste inkasovali iba 10 gólov. Čo bolo základom skvelej defenzívy?

Všetci bránime a útočíme. Tým, že tretia liga sa hrá konzervatívne, to pre nás bolo jednoduchšie. Boli sme dobre fyzicky pripravení, takže sme nevypúšťali jediný súboj. Obranná činnosť začína ihneď po strate lopty. Nezáleží na tom, či sa to deje na hranici vlastnej šestnástky alebo osemdesiat metrov od nej. Drvivú väčšinu súperových útokov sme dokázali zastaviť prinajhoršom tridsať metrov od našej brány.

V lige pôsobilo až 18 tímov. Vládali ste po fyzickej stránke?

Stretnutia v strede týždni nám nezapadali do plánov. Trénovali sme šesťkrát za týždeň a náš systém dostal v určitých momentoch vážne trhliny.

Patríme medzi najlepšie trénované mužstvo v tretej lige. V našom systéme fungujeme už jeden a pol roka. Veľké zmeny nebudeme robiť ani v príprave na druhú ligu, iba bude o dva týždne kratšia.

Postúpili ste do celoslovenskej súťaže. Plánujete zmeny v kádri?

Žiadne nebudú. Nepoznáme zatiaľ strop hráčov. Súperi v tretej lige nás nepreverili dostatočne, pretože vo väčšine zápasov sme búšili do uzavretej obrany.

Privítame iba príchody Dubničanov, ktorí nepodpíšu kontrakty v iných kluboch a navrátivších chlapcov z hosťovaní. Už dávnejšie sme vyhlásili, že minimálne osemdesiat percent hráčov bude z vlastných radov, čo sa aj snažíme dodržať.

V minulosti Dubnica produkovala množstvo talentovaných futbalistov. Platí to aj dnes?

Základňa je široká, ale kvalita nižšia. Boríme sa s rovnakým súperom ako ostatné kluby. Deti sú fyzicky zanedbané. Dva či tri roky trvá, kým ich dostaneme do potrebných parametrov a aby sa naučili to, čo od nich očakávame. Okolité veľké kluby Trenčín a Žilina majú väčšie možnosti, vyberajú ako prví zo zaujímavých jednotlivcov. Aj preto sú pred nami.

Majú ešte deti záujem o futbal?

V štruktúrach klubu sú štyri stovky mladých hráčov. Záujem stále je, ale otáznik visí nad ich kvalitou.

Aké sú dubnické ciele pre nasledujúci ročník?

Liga bude mať kvalitu. Vracajú sa do nej mužstvá s bohatou históriou ako Petržalka, Banská Bystrica a Lipany. Súťaž bude náročná, no nie sme žiadni „plačkovia“.

Do zimy dostanú chlapci šancu ukázať, čo sa v nich reálne skrýva. Ak bude potrebná zmena, riešiť ju budeme až počas prestávky.

Ak by sme v súčasnosti hľadali posily, tak iba za odchádzajúcich hráčov. Záujem o troch jednotlivcov prejavili kluby z našej i českej najvyššej súťaže.

Zveľaďujete priestory štadióna. Čo všetko už máte za sebou a čo vás ešte len čaká?

V priebehu šiestich týždňov sme zrenovovali hlavnú tribúnu. Má kapacitu 1370 miest na sedenie, 260 pre VIP hostí, stojiská pre kamery, boxy pre komentátorov. Spĺňa parametre pre štadión tretej kategórie. Do dvoch mesiacov chceme skolaudovať aj protiľahlú tribúnu. Na jeseň zbúrame ovály zo strany administratívnej budovy.

Zastávame teóriu, že na futbal by mali chodiť celé rodiny, teda aj ženy s deťmi. Futbal je spoločenská udalosť. Postavíme aj detské ihriská, aby si aj tí najmenší prišli na svoje. V pondelok s mestom Dubnica nad Váhom otvoríme workoutové ihrisko a postupne prídu na rad ďalšie veci. Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené do júna budúceho roka.

Do futbalu vkladáte veľa času, energie a financií. Napĺňa vás táto aktivita?

Pri futbale som rok a pol. Znechutenie ešte neprišlo (smiech). Darí sa nám. Veľmi dobre sa nám spolupracuje s mestom. To sa stará najmä o mládež, ja sa venujem seniorom. Snažíme sa vzorne reprezentovať Dubnicu nad Váhom.

Vykročili sme správnym smerom. Chceme prilákať nových partnerov. Do konca roka bude na svete nová akadémia, ktorú pripravujeme v spolupráci s krajom a inými klubmi v regióne.

V poslednom ročníku sa v spojení s Dubnicou hovorilo o partnerských kluboch. Aká je situácia v tomto smere?

Rokujeme s viacerými klubmi a zástupcami miest, kde pôsobia. Všetko je otvorené do začiatku augusta, kedy s vybranými podpíšeme memorandum. Základom je to, aby sme vzájomne súhlasili s podmienkami toho druhého. Dnes máme štrnásť chlapcov, ktorí končia v doraste a chceme ich do partnerských klubov umiestniť. Zaujímavé sú pre nás tímy z tretej a štvrtej ligy.
      
Zdroj: mytrencin.sme.sk