V Dubnici medzinárodný projekt. Hráči: Prečo by sme nemohli mať tie najvyššie ambície?

 

Stal sa jedným z najskúsenejších hráčov novotvoriaceho sa projektu v FK Dubnica. Ako stopér v treťom kole gólom a asistenciou prispel k trojbodovému zápisu svojho tímu, ktorý je po troch zápasoch v tabuľke pomerne vysoko. Portugalčan Pedro Caeiro hovorí o prvých dojmoch zo Slovenska a druhej ligy, ale aj o cieľoch klubu.

V letnej prestávke FK Dubnica nad Váhom prekvapila nejedného druholigového priaznivca. Najprv tým, že do pozície hlavného trénera svojho A mužstva vymenoval írsko-portugalský trénerský tandem, potom aj zahraničnými posilami, ktoré do klubu priviedol. Jednou z nich bol 26-ročný portugalský stopér Pedro Caeiro, ktorý sa pripojil ku krajanovi Rodrigovi Macedovi a ďalším posilám, ktoré celkom menia doterajší character FK Dubnica, ako sme ho poznali. Tím je postavený na niekoľkých zahraničných menách zo zaujímavých futbalových destinácií ako Portugalsko či Rusko, doplnený o zaujímavé talenty, vychádzajúce z akadémií ako Spartak Trnava, ViON, ale aj domácich zdrojov.  

“Dubnica mi predstavila projekt s cieľmi, ktoré ma zaujali. Keďže ma vždy lákalo vyskúšať si futbal mimo Portugalska, rozhodol som sa na ponuku kývnuť. O to viac, že v klube sa už skôr dohodli s dvoma mojimi krajanmi, čo zjednodušilo moje rozhodovanie. Dubnica ma oslovila s tým, že by som mal byť jedným zo skúsenejších hráčov, ktorí pomôžu rozvoju projektu a napĺňaní jeho cieľov,” odpovedá Pedro Caeiro na otázku, prečo sa rozhodol prísť na Slovensko a ako k takému portugalsko-slovenskému spojeniu vôbec prišlo. Jeho odpoveď však prirodzene núti položiť ďalšie otázky. Čo je podstatou projektu FK Dubnica a aké sú tie spomínané ciele klubu, ktorý v uplynulých dvoch sezónach bojoval o záchranu a bolo verejným tajomstvom, že bojoval aj s finančnými problémami, hoci pred dvoma rokmi bol blízko postupu?

V prvom rade sa snažíme o to, aby sme nastavili systém hry v tíme, zlepšovali herný proces každým týždňom, každým zápasom. Ak sa budeme pohybovať na priečkach tabuľky, znamenajúcich postup, prečo nie? Tento tím skrýva veľkú kvalitu a potenciál a každý jeho člen ide na ihrisko s tým, že chce vyhrať každý zápas,” hovorí portugalský stopér.

V minulej sezóne obliekal dres Lusitano Ginásio Clube Moncarapachense, hrajúceho tretiu najvyššiu portugalskú súťaž. Vo vyššej súťaži sa v domácom futbale zatiaľ nepredstavil. Úroveň našej druhej ligy ho príjemne prekvapila. “Samozrejme, o lige sa hovorí, že je veľmi fyzická, no všimol som si, že okrem toho sa tímy snažia byť silné na lopte, hrať ofenzívne, vyhrávať. To je pre úroveň súťaže veľmi dobré, núti to každý tím sústrediť sa na každý zápas, prispôsobovať taktiku. To všetko posúva tímy dopredu,” analyzuje Portugalčan, ktorého okrem futbalu prekvapila ešte jedna vec.

“To teplo. Čakal som, že oproti Portugalsku tu bude oveľa chladnejšie, ale minimálne teraz v lete je tak ako u nás. Chýba už len pláž,” smeje sa jeden z troch Portugalčanov v Dubnici. Ako sa mu zatiaľ na Slovensku páči?

“Už pred príchodom som si niečo o Slovensku zisťoval, takže som očakával, že tu bude príjemne a že sat u hrá kvalitný futbal. Dubnica, ako mesto, ale aj samotný klub, sú veľmi pokojné, ľudia sú privetiví, správajú sa k nám veľmi dobre. A ešte musím pochváliť gastronómiu. Sme tu traja Portugalčania, takže komunikujeme najmä medzi sebou, keďže nie všetci v tíme vedia po anglicky. Ale máme veľmi dobrý vzťah so spoluhráčmi, všetci sa sústredíme na spoločný cieľ, ktorý verím, že aj dosiahneme,” uzavrel Pedro Caeiro.

Zdroj: druhaliga.sk