SFZ odsúhlasil reštart II. ligy, víťaza čaká baráž o postup medzi elitu!

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) v utorok rozhodol o reštarte druhej najvyššej slovenskej súťaže v ročníku 2019/2020. Hrať sa bude v skrátenom päťkolovom formáte so šiestimi mužstvami. VV SFZ sa tak nestotožnil s návrhom Únie ligových klubov (ÚLK) a Komisie SFZ pre riadenie II. ligy, ktorá už dávnejšie odsúhlasila návrh o ukončení ročníka.


"Výkonný výbor je ešte niekde uprostred rokovania. Odkomunikujem dva body, ktoré vás najviac zaujímajú. V stanovisku VV SFZ k návrhu ÚLK dohrať súťaž s tým, že nebude z FL nik vypadávať, VV rozhodol nasledovne: druhá liga sa bude hrať tiež v skrátenom režime. Berieme do úvahy odohratie po 15. kole a rozhodovať sa bude medzi šestkou. Takže len šesť mužstiev bude dohrávať zápasy medzi sebou. Berieme do úvahy zápasy, ktoré už odohrali ako 16., 17. a 18. kolo plus zvyšok zápasov, ktoré prvá šestka odohrá medzi sebou. A rozhodli sme o tom, že víťaz II. ligy, ktorý skončí prvý, odohrá dvojzápasovú baráž doma - vonku s posledným mužstvom z Fortuna ligy. Za tento model hlasovalo 10 členov VV SFZ, traja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania. Chceme, aby sa na Slovensku opäť hral futbal a aby sme dali šancu víťazovi druhej ligy bojovať o postup," povedal na utorkovom brífingu prezident SFZ Ján Kováčik. Prvé kolo je, rovnako ako v prípade Fortuna ligy, naplánované na 13. júna.
             
Exekutíva rokovala aj o mládežníckych súťažiach. Tímy z 1. miesta vo všetkých - republikových, regionálnych a oblastných – súťažiach majú možnosť postúpiť s tým, že rovnaký počet, o ktorý sa súťaž rozšíri, v nasledujúcom ročníku z nej zostúpi. "Druhé rozhodnutie, ktoré sme dnes urobili, a podľa môjho názoru tiež kľúčové, je, že sme prerokovali návrh možnosti zaradenia družstiev mládeže do vyššej súťaže, u tých, ktorí skončili na prvom mieste. Vo všetkých súťažiach by víťazi mládežníckych súťaží mali možnosť postúpiť do vyššej súťaže s tým, že sa súťaž rozšíri. Chceme umožniť deťom a mládežníkom, ktorí vo svojom veku už v takejto súťaži nikdy nebudú môcť pôsobiť, aby mali možnosť hrať vo vyššej, keďže si ju na ihrisku športovo vybojovali," dodal Kováčik.

               
Utorňajší verdikt VV SFZ zrušil de facto návrh ÚLK aj Komisie pre II. ligy o zrušení súťaže. Aktuálna je tabuľka po 18. kole, z ktorých si berú zainteresované mužstvá body po 15. kole. V nadstavbe sa odohrá 5. kôl, nebude to však 15 zápasov, ale bude sa hrať len 11. Keďže v 16., 17. a 18. kole už niektoré tímy zo šestky hrali spolu a tieto zápasy sa im budú zarátavať do konečného poradia.

Pri zdôvodnení rozhodnutia Kováčik ďalej argumentoval: "Poviem tiež môj subjektívny názor. Mňa veľmi prekvapilo, že pri hlasovaní ÚLK sa nebral do úvahy názor najslávnejších a najdôležitejších klubov na Slovensku. Klubov, ktoré okrem Trenčína a Košíc, získali od samostatnosti Slovenska všetky tituly. Je tu problém, ktorý neviem pomenovať. Neviem, prečo takéto kluby nevedia presadiť svoj názor. Možno mi to niektoré fortunaligové kluby budú mať za zlé, ale poviem toto - mali byť len dve možnosti, buď hráme alebo nehráme. Keď chceme dať aspoň šancu účastníkom druhej ligy, aby sa pobili o jedno postupové miesto, baráž bola najlepšie riešenie. Hľadali sme riešenie, ktoré bude aspoň trochu akceptovateľné."


                

Sezónu II. ligy prerušili pre pandémiu koronavírusu 9. marca. Únia ligových klubov (ÚLK) rozhodla už 22. mája o reštarte najvyššej súťaže v skrátenom 5-kolovom formáte a aj o tom, že z nej nikto nezostúpi, ani do nej nepostúpi. Takéto riešenie sa nepáčilo lídrovi druhej ligy MFK Dukla Banská Bystrica, kritiku vyjadrili napríklad aj Dubnica a Skalica. VV SFZ napokon navrhol hrať baráž medzi víťazom II. ligy a posledným tímom FL.
                    
VV SFZ mal v právomoci okrem skráteného formátu aj ukončiť II. ligu. Väčšina druholigistov už v závere mája ukončila tréningový proces, niektorí z nich s ním po uvoľnení opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu ani nezačali. Komisia pre II. ligu medzitým odsúhlasila uzávierku prihlášok na 26. júna a nový ročník by mohol odštartovať začiatkom augusta. Počet účastníkov zatiaľ nie je jasný, otáznik visí napríklad nad FC Petržalka, ktorá vraj zvažuje prihlášku do III. ligy.

                
Vo štvrtok 28. mája VV SFZ odhlasoval zákaz všetkých súťaží mládeže, žien a dievčat s tým, že je nutné urobiť všetko pre to, aby čo najskôr mohol plnohodnotne začať nový súťažný ročník 2020/2021. Predpokladaný termín začiatku jednotlivých súťaži TÚ SFZ navrhne po konzultácii s klubmi. Už koncom marca sa rozhodli predčasne ukončiť sezónu tri regionálne futbalové zväzy od tretích líg nižšie (ZsFZ, SsFZ a VsFZ), Bratislava v tom čase súťaže len pozastavila, ale napokon ich koncom mája tiež definitívne zrušila. K rovnakému kroku vyzvali regionálne zväzy aj SFZ.

                
Únia ligových klubov reagovala na utorňajšie rozhodnutie SFZ stanoviskom na oficiálnej stránke Fortuna ligy: "ÚLK berie na vedomie rozhodnutie Výkonného výboru SFZ. Mrzí nás, že táto informácia, resp. zámer dohrať 2. ligu v skrátenej podobe, neprišiel skôr a nebol predmetom diskusie zástupcov oboch dotknutých líg. Pred posledným Prezídiom ÚLK sme aktívne komunikovali s predstaviteľmi 2. ligy, na samotnom Prezídiu dokonca sedel jej čelný zástupca Peter Švec, k takémuto návrhu vtedy, žiaľ, neprišlo. My sme robili všetko pre to, aby sme Fortuna ligu reštartovali, od začiatku pandémie sme pracovali na niekoľkých scenároch reštartu. Situácia nám nedovolila obnoviť ju v plnom 10-kolovom variante. Proaktívne sme veci komunikovali voči štátu, SFZ, klubom... Rozhodnutie berieme na vedomie, všetkým tímom 2. ligy, ktoré budú dohrávať aktuálny ročník, s výnimkou Žiliny B, ktorá postúpiť v zmysle Súťažného poriadku SFZ nemôže, zároveň v najbližšej dobe zašleme všetky materiály spojené s mimoriadnym použitím klubového licenčného systému pre ďalší ročník Fortuna ligy vrátane zmluvy o účasť v baráži a plne sa už sústreďujeme na reštart aktuálnej sezóny Fortuna ligy."

                   
Reštart Fortuna ligy je naplánovaný na 13. júna. Nadstavba sa odohrá jednokolovo každý s každým a mala by vyvrcholiť 11. júla, v prípade play-off o Európsku ligu o týždeň neskôr. Termíny sa podľa ÚLK posúvať už nemôžu, do 20. júla musí totiž ÚLK nahlásiť UEFA pohárových účastníkov. "Pozitívnou správou je, že nové uvoľňovanie opatrení zo strany štátu hovorí o tom, že od 10. júna môže byť na štadióne prítomných 500 ľudí. To znamená, že aspoň časť fanúšikov uvidí zápasy naživo. Aktuálne pracujeme na úprave Manuálu organizácie zápasov. Veríme, že už nič nebude brániť v ceste, aby sme 13. júna aktuálnu sezónu úspešne reštartovali," píše sa v stanovisku ÚLK.
                    
Po 18. kolách bola na čele tabuľky 2. ligy Banská Bystrica, ktorá mala trojbodový náskok pred druhou Dubnicou. Po rozhodnutí VV SFZ majú oba tímy v upravenej tabuľke na konte zhodne po 38 bodov. "Je dobré, že sa s tým výkonný výbor SFZ zaoberal. Na druhej strane zlé rozhodnutia sa ťažko naprávajú a napriek snahe výkonného výboru priniesli ďalšie kontroverzné rozhodnutia. Športovať sa má na ihrisku a nie za zeleným stolom. Súťaž, ktorá sa má dohrávať a jej pravidlá sú nastavené tak, že im je ťažko rozumieť. Normálny fanúšik futbalu tomuto nebude rozumieť. Rešpektujeme to, aj keď sme hráčom minulý týždeň dali dovolenku a budeme chcieť súťaž dohrať so cťou," uviedol pre oficiálnu stránku mfkdukla.sk generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo. Bystričania plánujú odohrať domáce stretnutia vo Zvolene a v najbližších dňoch budú iniciovať podpísanie zmluvy s funkcionármi MFK Zvolen.
             
Zdroj: futbal.spravy.sk