Predstavujeme tímy II. ligy

V novom ročníku druhej najvyššej súťaže 2018/19 sa predstaví päť nováčikov. Po poslednej sezóne opustlil II. ligu ŠKF Sereď, ktorý postúpil do Fortuna ligy a vypadli Spišská Nová Ves, Zvolen, Podbrezová B a Nové Mesto nad Váhom. Na ich miesto prišli z najvyššej súťaže 1. FC Tatran Prešov a z tretích líg FC Petržalka, MFK Dukla Banská Bystrica, ŠK Odeva Lipany a FK Dubnica nad Váhom. Ako sa darilo novým účastníkom druhej najvyššej súťaže v príprave a aké sú ich ciele do nadchádzajúcej sezóny?

1. FC Tatran Prešov

Prešov vypadol po minulej sezóne z najvyššej súťaže do II. ligy. Domáce zápasy hrával na štadióne v Poprade a ani v novom ročníku nebude hrať v Prešove, kde prerábajú štadión. "Musíme sa s tým vysporiadať. Budeme hrať v Stropkove, kde sme doposiaľ nastúpili na jeden prípravný zápas. Prostredie bolo celkom futbalové s dobrým terénom. Verím, že to bude o niečo lepšie ako v Poprade, kde chodilo na naše stretnutia málo fanúšikov. Stropkov patrí do oblasti Šariš, tak ako my, preto verím, že aj to nám nejako pomôže," povedal tréner Prešova Anton Mišovec. Prešovčania odohrali v príprave šesť duelov, v ktorých zaznamenali dve výhry, tri remízy a jednu prehru. "Tieto stretnutia nám ukázali stav tímu. Vyskúšali sme asi 25 hráčov, z ktorých sme vybrali konečnú dvadsiatku. Šancu dáme našim odchovancom a mladým futbalistom," vravel Mišovec. Aké má Prešov ciele v novej sezóne? "Máme svoje dlhodobé a strategické ciele. Na tohtosezónne budeme vedieť odpovedať po šiestom kole," skonštatoval Mišovec. V prvom kole sa stretne Prešov v sobotu o 17:30 hod. s ŠK Odeva Lipany. Duel sa hrá v Stropkove.
      
Výsledky v príprave:
1. FC Tatran Prešov – MFK Banská Bystrica 3:3
Nowy Targ – 1. FC Tatran Prešov 0:0
1.  FC Tatran Prešov – FK Kechnec 8:0
Mezőkovesd – 1. FC Tatran Prešov 6:0
1. FC Tatran Prešov – Slavoj Trebišov 1:1
FK POKROK SEZ Krompachy – 1. FC Tatran Prešov 0:3

FC Petržalka

Petržalčania zaznamenali v uplynulej sezóne tretí postup v rade. Od sezóny 2015/2016 postupovali stále vyššie, odrazovým mostíkom bola V. liga. Futbalová značka tak opäť po rokoch naberá na vážnosti. Na čo chce slovenský zástupca v Lige majstrov zo sezóny 2005/06 pomýšľať v nadchádzajúcom ročníku? "V prvom rade si chceme udržať druholigovú príslušnosť. Radi by sme sa vyhli bojom o záchranu, verím, že budeme hrať v strede tabuľky. Chceme mať svoju tvár, identitu, chceme byť konkurencieschopní," zaželal si tréner Petržalčanov Balázs Borbély. Jeho zverenci mali len desaťdňovú dovolenku. Posledný zápas v III. lige odohrali 9. júna 2018 a prvý deň prípravy mali už 19. júna. V prípravnom období odohrala Petržalka šesť stretnutí, štyri razy vyhrala a dvakrát sa so súperom rozišla zmierlivo. "Pauzu sme mali veľmi krátku, príprava bola dosť hektická. Tretia liga sa skončila pomerne neskoro a my sme veľmi skoro nabehli do prípravy. Museli sme prebudovať káder, ktorý stále tvoríme. Potrebujeme vyššiu kvalitu ako v minulej sezóne," skonštatoval Borbély. Práve Petržalka bude pri otváracom zápase nového ročníka, keď si na východe Slovenska zmeria sily v piatok od 17:30 hod. s Lokomotívou Košice.
     
Výsledky v prírpave:
FC Karabakh Wien – FC Petržalka 1:1
ETO FC Győr – FC Petržalka 2:3
MTE 1904 Mosonmagyaróvár – FC Petržalka 1:4 
FC Petržalka – 1. SC Znojmo FK 3:1
FK Senica – FC Petržalka 0:3
FC Petržalka – MFK Skalica 1:1

MFK Dukla Banská Bystrica

Ďalšou baštou, ktorá bude v sezóne 2018/2019 zvádzať tuhé druholigové boje, je Banská Bystrica. Víťaz Slovenského pohára z ročníka 2004/05 si miestenku v druhej najvyššej súťaži vybojoval triumfom v III. lige Stred. V príprave nováčik raz vyhral, dvakrát remizoval a zaknihoval aj dve prehry. "To čo sme si v príprave naplánovali, to sme aj splnili. Začínali sme s 30 hráčmi, počas prípravy sme ich redukovali. S letným obdobím som spokojný," vravel tréner Banskej Bystrice Dušan Tóth. A aké ambície má so svojimi zverencami? "Radi by sme sa vyhli bojom o záchranu a v tabuľke pravdy sa pohybovali okolo nuly," vyhlásil Tóth. Banskú Bystricu čaká v prvom kole súper z kategórie najnáročnejších, v sobotu od 17:30 hod. nastúpi v Skalici.
          
Výsledky v príprave:
1.FC Tatran Prešov - MFK Dukla Banská Bystrica 3:3
FC Vác - MFK Dukla Banská Bystrica 2:0
MFK Dukla Banská Bystrica – TJ Družstevník Veľké Ludanice 4:0
MFK Tatran Liptovský Mikuláš - MFK Dukla Banská Bystrica 0:0
FK Železiarne Podbrezová - MFK Dukla Banská Bystrica 2:1

ŠK Odeva Lipany

Futbal v Lipanoch má dlhú tradíciu. V meste na východe Slovenska urobil prvé futbalové kroky jeden z najlepších stopérov našej histórie Stanislav Varga, ktorý počas karíery si obliekal aj dres slávneho Celticu Glasgow. Lipany v posledných sezónach striedali II. a III. ligu. V sezóne 2015/16 postúpili do II. ligy, v ročníku 2016/17 zostúpili do III. ligy a teraz si opäť vybojovali druholigovú príslušnosť. "Do druhej ligy vstupujeme skromne, s pokorou a rešpektom, ale nechceme predať kožu lacno, chceme byť vyrovnaným súperom. Radi by sme sa pohybovali v pokojnejších vodách tabuľky, tak v druhej šestke," skonštatoval tréner Lipian Emil Jacko. V príprave odohrali tri prípravné stretnutia, dva razy jeho zverenci vyhrali a raz prehrali. "Príprava išla podľa plánu, natrénovali sme dostatočne a chlapci sú nabudení. Máme pozitívnu bilanciu z prípravných zápasov, prehrali sme len v Bardejove, na začiatku, čo bol viac-menej tréningový duel. Máme v tíme päť nových hráčov, ktorých sme zapracovali do mužstva," uviedol Jacko, ktorého zverenci si v sobotu v prvom kole zmerajú sily od 17:30 hod. s Prešovom v Stropkove.
     
Výsledky v príprave:
Bardejov – Lipany 2:1
Spišské Podhradie – Lipany 1:6
Stará Ľubovňa – Lipany 1:4

FK Dubnica nad Váhom

Dubnica po tom, ako v sezóne 2014/2015 vypadla z II. ligy, hlási návrat do pelotónu druhej najvyššej súťaže. Počas prípravy absolvovala päť prípravných stretnutí s bilanciou dve výhry, jedna remíza a dve prehy. Aký je cieľ nováčika v ročníku 2018/19? "Chceme hrať futbal a pokračovať v tom, čo sme načali. Pred rokom a pol sme vymenili trénerskú štruktúru. Nebudeme mať veľké ústa, chceme dobre odštartovať v novej sezóne, chceme plávať v pokojných vodách a hrať s mladými hráčmi. Prídu aj zakopnutia a problémy, ale sme tu na to, aby sme sa s tým vysporiadali," povedal prezident FK Dubnica nad Váhom Peter Švec. Dubničania vstúpia do novej sezóny v sobotu, keď o 19:00 hod. nastúpia na duel v Poprade.
       
Výsledky v príprave:

FK Dubnica nad Váhom - FC Zbrojovka Brno "21" 2:1
MŠK Púchov - FK Dubnica nad Váhom 3:4 
FK Dubnica nad Váhom - FC Fastav Zlín "21" 1:1
ŠKF Sereď - FK Dubnica nad Váhom 3:0
SK Hanácká Slavia Kroměříž - FK Dubnica nad Váhom 4:1
     
Zdroj: futbalnet.sk