Nevýrazní nováčikovia aj favoriti, sťažnosti na Dubnicu. Päť negatív jesene v druhej lige

Druhá futbalová liga má za sebou takmer skompletizovaný kalendár jesennej časti sezóny 2019/2020. Čaká nás už iba dohrávka zápasu medzi B-tímom Ružomberka a Podbrezovou (24. novembra), čo ale znamená, že nadišiel čas bilancovať. V redakcii portálu ProFutbal.sk sme si sadli za jeden stôl a rozprávali sa o tom, čo nás na jeseň potešilo, prekvapilo i sklamalo. Včera sme vám ponúkli päť pozitív súťaže, tentoraz ako zrkadlo prinášame rovnaký počet negatív v rámci druhej najvyššej súťaže na Slovensku.

1. Výkony bývalého fortunaligistu

Od Podbrezovej sa určite čakalo viac. Počas predošlého ročníka hral horehronský tím Fortuna ligu. Žiaľ, zlý záver sezóny ho odsunul do druhej najvyššej súťaže, kde mali "železiari" minimálne patriť k top favoritom v boji o postup. Očakávalo sa, že v tabuľke sa budú pohybovať v najlepšej trojke, napokon ale skončili po jeseni na siedmej priečke s 25 bodmi a nepresvedčivým skóre 25:24, hoci majú pred sebou ešte dohrávku. Minimálne v úvode ročníka Podbrezovčania hernými výsledkami ani výkonmi vôbec nepresvedčili. Vysoké prehry 0:3 s Popradom či 1:4 so Žilinou B po nevýrazných a zakríknutých výkonoch sa podpísali, okrem iného, aj na vyhadzove trénera Vladimíra Veselého, ale i odchode viacerých opôr ako Dávid Leško či Daniel Pavúk. Podbrezovčania nemajú žiadneho  výraznejšieho zakončovateľa. Bývalý člen slovenskej elity v závere jesene pookrial a na jar má ešte stále príležitosť zabojovať o postup. Momentálne je však bližšie k zostupovej zóne (7 bodov) než tej postupovej (13 b.).

Podbrezová hráči
Od Podbrezovej sa čakalo určite viac. (foto: jäzva)

2. Sínusoidy i pády favoritov

Medzi ašpirantov na popredné miesto v tabuľke II. ligy pred sezónou patrili Poprad či Petržalka. Vicemajster z východu SR v predošlom ročníku dýchal na chrbát prvému Pohroniu a skončil v tesnom závese za ním. Hoci je po jeseni štvrtý, nájdu sa dôvody na nespokojnosť, jeho výkony a rezultáty sú veľmi kolísavé a zobraziť by sme ich vedeli na sínusoidnej krivke. Výhry striedajú prehry a remízy bez dlhšej úspešnej šnúry. Podtatranci majú na konte už šesť prehier a s 31 bodmi im patrí "iba" štvrté miesto. V rámci sezóny ani raz nevyhrali viac ako tri zápasy po sebe a po odchode Stanislava Šestáka nemajú takú gólovú potenciu (26 zásahov) ako v predošlom ročníku, čo zatieňuje aj najlepšiu ligovú obranu (16 inkasovaných gólov). Petržalka na čele s 11-gólovým strelcom Ladislavom Almásim začala sezónu fantasticky a vyhrala prvé tri zápasy, vyzerala byť nezastaviteľná. Dôkazom boli aj skúsené mená ako Juraj Piroska, Kristián Kolčák či Ľuboš Kamenár. Striedavé výsledky ale napokon nahradila červená šnúra piatich prehier v závere jesene a desiatich celkovo (druhý najvyšší počet v lige). Druhá najhoršia defenzíva (33 inkasovaných gólov) taktiež nie je najlepšia vizitka čierno-bielych, ktorí momentálne ležia v zóne zostupu, čo podrezalo krk aj trénerovi Jozefovi Dojčanovi.

Ľuboš Kamenár (FC Petržalka)
Kolísavé výkony mali na jeseň FC Petržalka i FK Poprad (foto: fcpetrzalka.sk)

3. Nováčikovia neprekročili svoj tieň

Púchov, FC Košice, Slovan Bratislava B i Ružomberok B. Menoslov tímov, ktoré nahradili po predošlom ročníku zostupujúce tímy. Kto z nich však výraznejšie zažiaril? Nik. Rezerva Slovana sa nachádza v zostupovej zóne, keď nezískala ani bod z trávnikov súperov so skóre 1:20. Ružomberský B-tím je blízko zostupových vôd a s 35 gólmi vo svojej sieti disponuje vôbec najhoršou obranou. Horšie bilancie sa pri "béčkach" dajú pochopiť, veď žiadne z nich nemôže postúpiť do najvyššej súťaže ani v prípade, keby vyhralo lI. ligu. Možno sa ale očakávalo, že sa tvrdšie pobijú o zotrvanie v nej. To sa počas jari stále môže stať. Možno aj Púchov či Košice prekročia svoj tieň. Doposiaľ obaja nazbierali 21 bodov, pričom od zostupovej zóny ich odlepil až zlepšený záver jesene.  Púchovčania vyhrali prvý raz až v siedmom kole. Košičania v šiestom a spolu s Trebišovom majú na konte najvyšší počet remíz (6). Uvidíme, či sa na jar zmôžu na viac.

FC Košice radosť
V FC Košice veria, že na jar budú mať viac dôvodov na radosť. (foto: jäzva)

4. Rozhodcovské nesváry v Dubnici

Čo sa deje v Dubnici? Nejeden futbalový fanúšik sa to pýtal po zápase s týmto súperom. Aktuálne druhí Považania patria k favoritom na postup, musia si však vytrpieť ostrú kritiku od súperov. Minimálne zo zápasov so Skalicou, Banskou Bystricou, Liptovským Mikulášom či Bardejovom evidujeme viaceré sťažnosti zo strany ich protivníkov. Išlo o góly po údajných fauloch či signalizovaných zle odpískaných jedenástkach v prospech Dubnice. Možno ale ide len o taktiku súperov, ako sa dostať do hláv jedného z favoritov na prienik medzi elitu a psychicky či mentálne Dubničanov vyrušiť. My veríme, že súťaž sa nesie i bude niesť vo férovom duchu.


5. Divácke návštevnosti

Samozrejme, sme si vedomí faktu, že priemerná návštevnosť na druholigových štadiónoch za ostatné roky stále stúpa a táto sezóna nie je výnimkou. Stále sme však viackrát svedkami poloprázdnych tribún. Iba trom klubom sa podarilo prekročiť métu viac ako tisíc divákov na zápas v priemere. Zrejme nikoho neprekvapí, že prvá je Petržalka (1069 návštevníkov na zápas), druhá Banská Bystrica (1038) a tretí Poprad (1008). O podobných číslach ani nesnívajú B-tímy, ktoré majú návštevnosť žalostnú - Slovan B je posledný (121), nasleduje rezerva Žiliny (207) a Ružomberka (372). Prekvapivo nechodia diváci vo veľkom ani na tabuľkovo tretiu Skalicu (542) či bývalého fortunaligistu z Podbrezovej (554). Taktiež Komárno (570) či Šamorín (539), ktorý odohral dva zápasy v Dunajskej Strede, neprinášajú veľké divácke čísla. Viacero štadiónov je navyše v dezolátnom stave. Košice (998) stále hrajú svoje zápasy v Čermeli, Trebišov (425) len nedávno zrekonštruoval jednu tribúnu. Na väčší krok sa podujme Banská Bystrica, ktorá bude na jar v každom zápase hosťom, keďže svoje duely odohrá vo Zvolene. Štadión SNP sa totiž rekonštruuje. Zostáva veriť, že dôležité jarné boje prilákajú na tribúny ešte viac priaznivcov. Druhá liga si ich zaslúži!


​Zdroj: profutbal.sk