Mladíci sa v druhej lige uchytili, nové pravidlo kvituje aj Guľa

Od začiatku aktuálnej sezóny II. ligy nastupuje v šestnástich tímoch viacero talentovaných mladých futbalistov. Niektoré kluby tak učinili dobrovoľne, iné k tomu prinútilo nové pravidlo, ktoré schválili zástupcovia druholigových klubov. V základnej zostave každého mužstva musí vždy nastúpiť minimálne jeden slovenský futbalista z kategórue U21.
Hoci pred štartom sezóny sa ozývali nielen pozitívne, ale i negatívne reakcie na nadresu nového pravidla, mladíci sa v celoštátnej súťaži uchytili. Viacerí z nich zaznamenali na jeseň výrazný posun, niektorí sa dokonca vďaka tomu predrali až do reprezentačnej „dvadsaťjednotky“. „Vnímam to pozitívne. Potrebujeme myslieť na rozvoj mladých hráčov slovenskej národnosti. Nielen v kontexte reprezentačnom, ale aj pre podporu klubov, ktorých majitelia investujú do akadémií, pre podporu mládežníckych trénerov, krvopotne sa snažiacich urobiť maximum pre to, aby na Slovensku vychovali konkurencieschopných chlapcov. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa následne pre mladých hráčov našiel priestor v mužskom futbale,“ vyjadril svoj názor v rozhovore pre futbalnet.sk tréner národného tímu do 21 rokov Adrián Guľa.
                    

Zaujímavosťou je, že v poslednom prípravnom stretnutí našej „dvadsaťjednotky“ proti rovesníkom z Bieloruska (3:0) sa strelecky presadili práve hráči z druhej ligy - Jozef Špyrka (Podbrezová), Ladislav Almási (Petržalka) a Dávid Ďuriš (Žilina). „Na jednej strane je to znamenie, že aj v II. lige sú talentovaní hráči, na druhej strane by to mala byť motivácia pre ďalších chlapcov, etablovať sa čo najskôr do mužského futbalu. V minulosti bola táto súťaž predprípravou pre mladíkov na prvú ligu, kluby z najvyššej súťaže si práve v II. lige často vyhľadávali posily. Tento proces by mohol opäť nabrať v našich podmienkach na intenzite,“ verí Guľa, ktorý spolu so svojimi najbližšími spolupracovníkmi pozorne sleduje druhú najvyššiu súťaž: „Pokiaľ sa to mne a mojim asistentom termínovo s ničím neprekrývalo, navštevoval som druholigové zápasy. Boli sme na stretnutiach Dubnice, Petržalky, Podbrezovej, Popradu či žilinského a ružomberského ,béčka‘. Chceli sme vidieť v akcii hráčov, ktorých sme mali v hľadáčiku.“
Slovensko 21 (Adrián Guľa)
Podľa Guľu nie je reprezentácia motiváciou iba pre samotných hráčov, ale motivovať by mala aj kluby, pre ktoré je to vec prestíže. „Verím, že áno. V minulosti sa mladí hráči dokázali v spolupráci klubu a reprezentácie dostať na vyššiu úroveň, a prirodzene, vzrástla ich hodnota. Z môjho pohľadu sú to spojené nádoby: hráč ukáže kvalitu a charakter aj v druhej najvyššej súťaží, my sme schopní ju odprezentovať na medzinárodnom fóre, čím sa viac dostáva na oči. To následne môže našim klubom pomôcť, aby mohli futbalovo žiť, rozvíjať ďalších hráčov a tešiť fanúšikov,“ uzavrel pre oficiálny zväzový portál 44-ročný rodák z Novák.
Benefit za mladíkov
Povinnosťou všetkých druholigových klubov podľa nového pravidla je, aby tím nastúpil v súťažnom stretnutí v základnej zostave s hráčom z vekovej kategórie U21 alebo mladším (v tejto sezóne s dátumom narodenia od 1. januára 1999, pozn.) so štátnym občianstvom Slovenskej republiky. Nariadenie počas jesene 2019/20 dodržal každý tím druhej najvyššej súťaže. Za splnenie podmienok mohli kluby získať finančný benefit. 
            
„Dvesto eur dostane klub, ak počas celého zápasu bude na ihrisku jeden hráč tejto kategórie. Nemusí to byť ten istý, ktorý štartoval zápas, ale aby klub získal nárok na bonus, musí byť na ihrisku celé stretnutie hráč tejto kategórie. Ďalších štyristo eur dostane klub vtedy, keď v súťažnom stretnutí budú počas celých 90 minút na hracej ploche dvaja hráči kategórie U21 a mladší so štátnym občianstvom SR a zároveň budú v súťažnom stretnutí na hracej ploche súčasne maximálne traja zahraniční hráči. To znamená, že klub si môže za zápas prilepšiť až o 600 eur za stretnutie a za jeden rok spolu až o 18 000 eur,“ vysvetlil tému bonusov predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik.
                         
Kompletný prehľad hráčov U21 v základných zostavách mužstiev II. ligy nájdete TU

Zdroj: profutbal.sk – Tomáš Zagiba