Hodnotíme II.ligu: Skaza východniarov, prekvapivý líder, kanonieri zo zahraničia

Víkendovými zápasmi 17. kola sa uzavrela jesenná časť II. ligy. Šestnásť klubov sa uložilo na dlhý, až štvormesačný zimný spánok, počas ktorého budú ladiť formu na rozhodujúcu jarnú časť ročníka 2018/2019. V novom roku sa odohrá už len trinásť kôl, no zdá sa, že o tom najdôležitejšom sa bude rozhodovať až v samom závere.

BOJ O POSTUP

Rovnako ako v minulej sezóne, i v tej aktuálnej môžu do Fortuna ligy postúpiť až dva tímy. Víťaz priamo, druhý v celkovom poradí v prípade, ak úspešne zvládne dvojzápasovú baráž s predposledným celkom najvyššej súťaže. Samozrejme, postupujúci musí spĺňať prísne kritériá pre vstup do prvej ligy. A takých klubov momentálne v druhej lige narátame na prstoch jednej ruky.

Ešte je však priskoro riešiť, kto by postúpiť mohol a kto nie. Po športovej stránke je na tom po jeseni najlepšie FK Pohronie. Prekvapujúci líder tabuľky nazbieral v 17 zápasoch úctyhodných 36 bodov, premožiteľa našiel iba raz, a to až v záverečnom dueli, keď doma šokujúco podľahol nováčikovi z Lipian 0:1.

Po sedemnástich kolách je na čele druhej ligy prekvapujúco FK Pohronie. Zverenci trénerského dua Urgela - Nemec prehrali len jeden zápas (foto: fkpohronie.sk)
          
Dlho sa na čele tabuľky držalo Komárno, ktoré napokon s 30 bodmi prezimuje na štvrtej pozícii. Tromfy v rukách držala i ambiciózna Skalica, ktorá však po postupe do štvrťfinále Slovnaft Cup-u cez AS Trenčín mierne zaostala a kvôli dvom prehrám a remíze v ostatných troch dueloch klesla s 33 bodmi na tretie miesto. Druhý je tak, taktiež prekvapujúco, rovnako s 33 bodmi Liptovský Mikuláš. Do boja o postup medzi elitu bude chcieť na jar prehovoriť i piaty Poprad s 30 bodmi, ba dokonca možno i zatiaľ najúspešnejší nováčik z Petržalky, ktorý sa s 26 bodmi drží na šiestej pozícii.

BOJ O ZÁCHRANU

Tabuľka sa láme v polovici, kde sa nachádzajú siedma Žilina B (23 bodov) a trojica 22-bodových tímov Dubnica, Šamorín a Inter Bratislava. Len tesne nad zónou zostupu sa nachádzajú Banská Bystrica (20) a Tatran Prešov (19). Práve Šarišania, ktorí ešte v minulej sezóne pôsobili vo Fortuna lige, sa radia medzi doposiaľ najväčšie sklamania súťaže. Od zóny zostupu delia zverencov trénera Mišovca len dva body, navyše, nad budúcnosťou visí veľký otáznik, keďže niekoľkým kľúčovým hráčom na konci roka vyprší kontrakt.
Trebišov tím
Na dne tabuľky sa nachádza Slavoj Trebišov, posledných päť priečok patrí klubom z východného Slovenska (foto: Amatérske fotky Slavoj Trebišov)
        
Ani pohľad do zóny zostupu nie je pre priaznivcov z východného Slovenska príliš lichotivý. Na 13. mieste je nováčik z Lipian (17), v tesnom závese sa drží Bardejov (16), ktorý sa z dna tabuľky odlepil vďaka dvom víťazstvám v závere jesene. Obrovským prekvapením je až 15. priečka košickej Lokomotívy (15). Druholigový pelotón uzatvára s 13 bodmi Slavoj Trebišov. Už je dnes je zrejmé, že druhá liga príde o nejakého zástupcu z východného Slovenska, najhorší scenár dokonca hovorí až o štyroch vypadávajúcich z tejto časti republiky, čo by mohlo mať hrozivé následky.

KANONIERI ZO ZAHRANIČIA

Zaujímavý je pohľad na tú najatraktívnejšiu štatistiku jednotlivcov, priebežné poradie strelcov. Traja najlepší sú zo zahraničia, medzi prvou sedmičkou je dokonca až päť legionárov. Jesenným kráľom strelcov je so 14 presnými zásahmi 21-ročný čiernohorský útočník Dubnice Miladin Vujošević. Toho prenasledujú dvaja 12-góloví strelci - Brazílčan Matheus Antonio Souza Santos (Šamorín) a Srb Samir Nurković (Komárno). Najlepší slovenský strelec Stanislav Šesták (Poprad) zaznamenal 11 presných zásahov. Po 9 gólov strelila trojica Jakub Šulc (Inter Bratislava), Čech Roman Haša (Skalica) a Srb Dragan Andrić (Liptovský Mikuláš). Úctyhodnou bilanciou sa pýši žilinský Filip Balaj, ktorý strelil 8 gólov, no stačilo mu na to len 572 minút, čo je necelých sedem zápasov.
Miladin Vujoševič
Najlepším strelcom je so 14 gólmi Miladin Vujoševič z tímu nováčika FK Dubnica (foto: jäzva )
        
Plnú minutáž na jeseň absolvovalo až 16 hráčov: Matej Slávik, Patrik Šurnovský (Komárno), Ľuboš Kupčík, Gabriel Snitka, Adam Krejčí (Banská Bystrica), Patrik Lukáč, Ján Dzurík, Martin Luberda (Prešov), Tomáš Šalata (Inter Bratislava), Martin Junas (Skalica), Michal Janec (Liptovský Mikuláš), Lukáš Horváth (Poprad), Tomáš Jenčo (FK Pohronie), Tomáš Digaňa (Dubnica), Frederik Valach (Petržalka), Peter Bartoš (Lipany).

Najtrestanejšími hráčmi boli stopéri Pohronia a Dubnice Patrik Jacko a Matej Jakúbek, ktorí na jeseň videli až 7 žltých kariet. Jediným hráčom, ktorý bol vylúčený dvakrát, bol Pavol Popovec z Lipian. Po jednej červenej karte videlo 22 hráčov.

V SKRATKE

Najlepší tím: FK Pohronie (36 bodov)
Najhorší tím: Slavoj Trebišov (13 bodov)
Prekvapili: FK Pohronie, MFK Tatran Liptovský Mikuláš
Sklamali: 1. FC Tatran Prešov, FC Lokomotíva Košice
Potešili: FC Petržalka
Najviac víťazstiev: FK Pohronie, MFK Tatran Liptovský Mikuláš, MFK Skalica (10)
Najviac remíz: Partizán Bardejov (7)
Najviac prehier: ŠK Odeva Lipany, Slavoj Trebišov (10)
Najviac strelených gólov: FK Poprad (37)
Najmenej strelených gólov: Slavoj Trebišov, ŠK Odeva Lipany (13)
Najviac inkasovaných gólov: MŠK Žilina "B" (37)
Najlepší strelec: Miladin Vujošević – FK Dubnica (14 gólov)
Najviac žltých kariet: Patrik Jacko – FK Pohronie, Matej Jakúbek – FK Dubnica (7 ŽK)
Najviac červených kariet: Pavol Popovec – ŠK Odeva Lipany (2 ČK)
      
Zdroj: profutbal.sk