Dubnica nad Váhom sa cez víkend rozlúčila s najvyššou regionálnou súťažou

Dubnica nad Váhom si cez víkend užívala postupové oslavy, na domácej pôde privítala súpera z dna tabuľky, ktorého na cestu domov vypravila so šesťgólovou nádielkou.

Ešte pred zápasom si však víťazi III. ligy Západ prevzali víťazný pohár z rúk predsedu ZsFZ Ladislava Gádošiho. Na oslavách nechýbal ani predseda klubu Peter Švec, či primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík, ktorí za posledný rok a pol odviedli v klube veľký kus práce.

Opatrný začiatok, suverénne víťazstvo

Predpoklad vydarenej sezóny bol už po jesennej časti, kedy Dubnica nad Váhom zimovala na druhom mieste, len v tesnom závese za Borčicami. Vtedy ešte o postupových ambíciách hovorili v klube opatrne, no prvé jarné kolá naznačili, že postup majú v mužstve na dosah. Po víkende je Dubnica nad Váhom suverénnym víťazom III. ligy s 12-bodovým náskokom na čele tabuľky. „Z postupu sa všetci tešíme, chlapci dominantne vyhrali súťaž, za čo sa im chceme poďakovať. Táto liga bola kvalitná, ale nemali sme tu toľko súperov, aby sme ukázali aký máme strop, takže to nevieme ani my,“ rozrozprával sa prezident klubu Peter Švec.

image
Významný podpis pod úspechom má aj tréner Peter Jakuš, ktorý sa stal kormidelníkom mužstva v neľahkej situácii, keď sa Dubnica nad Váhom nachádzala na predposlednom mieste ako veľký adept na vypadnutie. „Už teraz je za ním výrazná stopa a určite je to človek na správnom mieste. U neho sa potvrdilo, že vek nerozhoduje, pretože má len 33 rokov, ale rozhoduje o tom jeho pohľad na futbal, ako ho dokáže preniesť na ihrisko, aký rešpekt si vybuduje v mužstve a ako to podá športovcom, ktorých trénuje. Jeho významné výsledky si všimli viacerí, momentálne je aj asistentom reprezentácie amatérskeho futbalu ZsFZ,“ vyjadril sa k záslužnej práci trénera Švec. Peter Jakuš bude v mužstve pokračovať aj v budúcej sezóne, no nie ako tréner, ale asistent: „Jakuš zatiaľ nemá UEFA PRO licenciu, aby mohol trénovať druholigové mužstvo, no nepochybujem, že časom príde aj k tomu, pretože slovenský futbal potrebuje takýchto trénerov.“ K Petrovi Jakušovi sa do realizačného tímu pridá niekto z domácej kuchyne: „Nebude to pre nás problém, máme tu 5 domácich trénerov s UEFA PRO licenciou, či je to pán Gergely, Bútora, Kamenčík alebo ďalší,“ načrtol plány do budúcej sezóny prezident klubu.

Vyššia súťaž s mladými hráčmi

S postupom do vyššej súťaže prichádza aj otázka obmeny kádra, v Dubnici nad Váhom je odpoveďou mládež: „Hrdo vyhlasujeme, že do II. ligy ideme s mladým tímom, nebojím sa povedať, že náš priemer nepôjde cez 24 rokov. Niektorí chlapci nás opustia, ale máme veľmi široký káder, navyše k nám prídu naši odchovanci z U19. Niektorí pomáhali v mužstve už na jeseň a vieme, že aj v nich to drieme a vyskúšame to. Zvyšok už napovedia výsledky. Zrejme nás čaká ťažší polrok, ale dáme šancu všetkým, ktorí si to odpracovali a sú na to pripravení,“ objasnil Švec.

image

Prioritou je mládež

Okrem mužov sa však z víťazstva tešil aj mladší dorast Dubnice nad Váhom, ktorý si cez víkend taktiež prevzal pohár od predsedu ZsFZ Ladislava Gádošiho. Po bravúrnej jari, v ktorej naplno bodovali, sa stali majstrami II. ligy ZsFZ U17 s 13-bodovým náskokom. „Nie je to len o mužoch, ale aj o deťoch, pretože Dubnica mala vždy históriu v mládeži. Dorastenci U17 sú jednoznačným víťazom svojej súťaže, navyše naša U19 sa budúci týždeň pobije tiež o víťazstvo v II. lige ZsFZ, na druhú Skalicu strácajú bod.“ Boj o prvenstvo medzi MFK Skalicou a FK Dubnicou je na programe 16. júna 2018 o 16:00. „Tieto úspechy sú pre nás výsledkom našej práce a s mladými hráčmi chceme pracovať. Našim cieľom, ktorý sme si aj s pánom primátorom uložili je, aby sme sa dostali do bodu, kedy budeme hrať na 80% s vlastnými odchovancami.“

Akadémia Jozefa Jankecha v Dubnici nad Váhom vychováva viac ako 400 mládežníkov a práve práca s mládežou je v klube prioritu: „V akadémii pracujeme s vynikajúcimi trénermi, výchova mládeže je pre nás veľmi dôležitá a aj doterajšie výsledky naznačujú, že ju robíme dobre. Síce sme nastavili parametre dosť vysoko, ale nechceme, aby to bolo len o výsledkoch a strelených góloch, dôležitá je kvalita a jednotnosť v týchto mládežníckych celkoch,“ pokračoval predseda klubu.

image

Nová tribúna, umelá tráva, workoutové ihrisko

Víkendové oslavy prilákali množstvo divákov na zrekonštruovanú tribúnu, ktorú ešte pred zápasom slávnostne otvorili prestrihnutím stuhy. S rastúcim úspechom rástla aj fanúšikovská základňa: „Keď sme sa pred rokom a pol dohodli s pánom primátorom na reštarte futbalu v Dubnici, chodilo sem na zápasy 50 ľudí, na poslednom zápase ich tu bolo okolo 700. Za to môžu títo chalani, pretože neprehrávajú, dávajú góly, no uvidíme ako sa ľudia zachovajú, keď prídu aj horšie chvíle, pretože vyššia súťaž prináša aj lepších súperov,“ dodal Švec.

Z úspechu mužstva sa tešil aj primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík, ktorý zaspomínal aj na horšie časy: „Keď sme sa dohodli s pánom Švecom na reštarte futbalu, prišli sme za hráčmi s požiadavkou záchrany, nie však o bod, ale do šiesteho miesta. Snažili sme sa ich motivovať s tým, že ak to dokážu, urobíme im novú umelú trávu. Skončili na 5. mieste a ja som si splnil tiež svoje slovo,“ s úsmevom na perách sa rozrozprával primátor. Dubnica nad Váhom na novej umelej tráve trénovala už počas celej zimy.

image

Okrem toho na štadióne prebehla už spomínaná rekonštrukcia tribúny, ale aj výstavba ihriska pre deti, či workoutového ihriska s 50-timi cvičebnými prvkami, ktoré budú prístupné aj verejnosti. Obe ihriská budú slávnostne otvorené počas nasledujúceho víkendu. „Postupne sa snažíme budovať a plány sú aj do budúcna. Máme tu dve tribúny, druhú by sme chceli postupne dorobiť a spojiť ich dookola oblúkom s ďalšími miestami na sedenie, čím by sme vytvorili komplex, ktorý by mal spĺňať 3. kategóriu štadiónov podľa UEFA s 4500 miestami na sedenie, turniketmi, kamerami a inými požadovanými kritériami.“ Rekonštrukcia štadióna v Dubnici nad Váhom by mala byť zrealizovaná do 30. júna 2019.

„Chceme skvalitniť štadión, ktorý je jedným z najkrajších na Slovensku, aby sa tu mohli odohrať rôzne medzinárodné zápasy reprezentácií, či už U19, U21, či iných mládežníckych kategórii. Máme v Dubnici nad Váhom veľkú mládežnícku základňu a veríme, že aj toto by mohlo byť pre nich akýmsi magnetom a športovou motiváciou. To je hlavný cieľ, prečo to robíme, pretože ako máme nápis Dubnica nad Váhom – mesto športu, tak je to pravda a budeme v tom aj naďalej pokračovať,“ dodal primátor Gašparík.
     
Zdroj: zsfz.sk