Druholigisti cez zimu posilnili. Čaká nás trháková jar!

 

Po minulej sezóne sa mnohí fanúšikovia (aj neprajníci) druholigovej súťaže báli, že stratí na kvalite. Pravda, keď odídu naraz tri tímy, ktoré v súťaži hrajú dlhodobejšie prím, zatrasie to s hocakou ligou na svete. O kvalite Podbrezovej, Dukly a Skalice navyše svedčí fakt, že naskočili do vyššej súťaže vo viac ako rovnocennej pozícii ostrieľaným fortunaligistom.

Na ich miesto však do druhej ligy prišli iné kluby, ktoré si počas jesennej časti začali budovať nálepku lídrov súťaže. V Prešove sledujeme (navrátený) futbalový ošiaľ, v Košiciach, zdá sa, stoja dlhodobé postupové ambície konečne na silných nohách. Na vedúce duo z Východu tlačia ambiciózne Komárno či nenápadná, no v zázemí silná Myjava. Keď k tomu pridáme mladícku dravosť Trebišova, Šamorína či Petržalky, ale aj zobúdzajúce sa Pohronie, výsledkom je súťaž, v ktorej sa naozaj nedá nič odhadovať. Pár hodín pred začiatkom jarnej časti sezóny už vonkoncom nie.

O to viac, že počas zimy sa druholigisti, bez výnimiek, posilnili. Ani jeden z klubov nie je v takej komfortnej situácii, že by sa dalo predpokladať jednoduché dokráčanie k postupu či záchrane. To po minulé roky nebolo. Minimálne v zostupových vodách boli “jasní” kandidáti a v minulej sezóne aj jasní kandidáti na postup. Táto situácia prinútila kluby 2FL k tomu, aby nenechali svojich lídrov odísť, napríklad do najvyššej súťaže. Ba naopak, v každom zo šestnástich klubov došlo počas zimného prestupového obdobia k príchodom, ktoré sa minimálne na papieri javia ako zvýšenie kvality jednotlivých kádrov.

Boj o záchranu nevzdávajú Dolný Kubín ani Rača. Tí prví v zime priviedli do klubu štyroch hráčov z kádrov fortunaligistov, tí druhí hneď päť hráčov, ktorí sú v druhej lige ostrieľanými menami. Obaja nováčikovia, hoci aktuálne v pásme zostupu, budú určite tlačiť na tímy nad nimi. Humenné načrelo do ligových, aj zahraničných vôd, Považská Bystrica priviedla dvojicu, ktorá má súhrnne na konte viac ako 400 prvo- a druholigových štartov doma aj v zahraničí. Pohronie síce pustilo takmer celú svoju základnú zostavu, ale prišlo 12 hráčov, z ktorých len jeden v nejakej fáze svojej kariéry netvoril súčasť tímu z našej najvyššej súťaže, aj to len preto, že ju tvoril v českej najvyššej súťaži.

O tom, že nikto nemá nič isté, svedčí fakt, že tretí celok tabuľky delí od štrnásteho len desať bodov. Tímy ako Petržalka, Šamorín, Púchov či Dubnica sa pozerajú skôr vyššie ako by vyjadreniami smerovali k uspokojeniu. Pri troch zo štyroch najmladších tímov ligy, Žilina, Slovan a Trebišov, sa dá očakávať, že ich mladí hráči budú každým zápasom medzi mužmi výkonnostne len rásť.

A hoci v boji o postup svoje ambície deklaruje jasne len FC Košice, a postavenie v tabuľke na to predurčuje Tatran Prešov, prípady z nedávnej minulosti, keď postúpili Sereď, Pohronie či Liptovský Mikuláš, naznačujú, že na konci to nemusí byť tak, ako sa pred štartom jari očakáva.

Napínavý boj o postup, napínavý boj o záchranu, napínavý boj vôbec o stred tabuľky, súboje tradičných značiek, spoliehajúcich sa na skúsenosti s dravými tímami, plnými mladíkov. To všetko je zárukou toho, že nás čaká druholigová jar ako z trháku. 

Zdroj: druhaliga.sk