Cez víkend štartuje II. liga: Kto ju ovládne a ktoré celky zostúpia?


V sezóne 2022-23 bude zoznam účastníkov II. ligy poriadne oproti predošlej edícii obmenený. Okrem FK Pohronia, ktoré zostúpilo, má súťaž rovno piatich nováčikov. Aj preto je nejaké predpovedanie jej konečného poradia trošku lotériou.
                        
Množstvo klubov ešte zďaleka ani neuzavrelo súpisky, veď prestupové obdobie končí až začiatkom septembra. Práve prvé kolá ešte môžu prinútiť niektoré kluby jednať a koncom leta ešte priviesť (najmä) formou hosťovania nejaké posily, prípadne siahnuť po niektorom z voľných hráčov.

                   
Čo sa týka pohybov, v sezóne 2022-23 sa hrá opäť o jednu priamu miestenku do Fortuna ligy a jednu miestenku do baráže, na rozdiel od minulých rokov však zostupujú len dva kluby, ktoré budú nahradené víťazmi novovzniknutých III. líg západ a východ.

          
Úroveň súťaže

Žiaľ, obávame sa, že po postupe tria pomerne stabilných účastníkov II. ligy, ktorí boli zárukou akejsi kvality, úroveň súťaže pôjde nadol. Kluby budú nesmierne vyrovnané a každá strata bodov či horšia fazóna môže miešať kartami. V zásade sa na prvý pohľad môže javiť, že v súťaži bude len jeden záujemca o postup medzi elitu a mnohé kluby skôr budú mať za cieľ ekonomicky sa nezruinovať a držať sa nad pásmom zostupu.
            
Postup do Fortuna ligy

Druholigový pelotón má na pohľad relatívne jasného papierového favorita v podobe východoslovenského celku FC Košice. Tie chceli pomýšľať na postup už minulú sezónu, no najmä na jeseň postrácali dosť bodov a stratu už nezmazali. Ak by sme mali ukázať prstom na jeden klub, ktorému veríme na 1. miesto, je to práve ten z metropoly východného Slovenska.
                  
Baráž o Fortuna ligu

Ak sa nestane niečo ako v sezóne 2021-22, druhý tím II. ligy vyzve predposledný celok Fortuna ligy. V tomto prípade už tak jasno nemáme. Ťažko odhadnúť kvalitu Pohronia, ktoré zostúpilo. Vysoké méty by malo atakovať aj KFC Komárno, prípadne FK Humenné. Ak musíme ukázať prstom na jeden klub, ukážeme na Komárno.
              
Pozitívne prekvapenie

Po veľmi dobrom ročníku v III. lige by mohli byť veľmi príjemným prekvapením výkony a konečné umiestnenie MŠK Považskej Bystrice. Kľudne môže predstihnúť lokálnych rivalov z Dubnice a Púchova, ako aj B-tím Žiliny.
              
Zostup

Zostup do regionálnych súťaží je niečo, čo neprajeme nikomu. Pre akýkolvek klub je to krok vzad a mnohým sa to stane na celé roky osudné. I keď vidíme, že takú Banskú Bystricu práve 3-ligová facka nakopla a v meste sa po futbalovej stránke všetko obrátilo k lepšiemu.
                   
Na posledné dve priečky zrejme nespadne žiaden z minulosezónnych účastníkov II. ligy. Outsiderov súťaže vidíme v kluboch FK Rača a Dynamo Dolný Kubín, no ako sme už avizovali, až čas ukáže, ako sa jednotlivé kluby dokážu popasovať s celoštátnou úrovňou.

                 
Konečné predikované poradie

Je to trošku výstrel do prázdna, pretože súťaž bude podľa nás veľmi vyrovnaná a kľudne môže byť v strede tabuľky aj 6-8 klubov v pár bodoch. Toto poradie preto treba brať trošku s rezervou. Avšak keď už sme sa doňho pustili, skúsime to a za desať mesiacov uvidíme, ako sme sa trafili.
                 

1. Košice
2. Komárno
3. Pohronie
4. Humenné
5. Považská Bystrica
6. Petržalka
7. Žilina B
8. Šamorín
9. Dubnica
10. Prešov
11. Púchov
12. Trebišov
13. Slovan B
14. Myjava
15. Rača
16. Dolný Kubín,
              
Zdroj: sportovymagazin.sk